UJEP má na olympijských hrách dva zástupce

Nejpřednější multisportovní událost historie i současnosti, které se účastní více než 200 zemí světa a tisíce profesionálních sportovců, začíná. Olympijské hry roku 2021 startují dnes, 23. července, a UJEP bude fandit hned dvěma svým studentům.

Prvním z nich je Kristýna Horská, která reprezentuje Českou republiku v plaveckých disciplínách. Kromě profesionální sportovní přípravy je také letošní absolventkou bakalářského studijního programu Tělesná výchova a sport a v září se chystá nastoupit do navazujícího magisterského studijního programu Sport a zdraví na Pedagogické fakultě UJEP.

23letá prsařka se profiluje především jako všestranná plavkyně s úspěchy zejména v polohových závodech. Na mítinku v Taškentu v listopadu 2020 zaplavala český rekord na 200 m prsa a výkonem 2:25.24 minuty navíc splnila A-limit pro start na olympijských hrách. Horská v polovině října 2020 zároveň vynikajícím časem 2:19.88 pokořila předchozí rekord Martiny Moravčíkové z evropského šampionátu v Netanji v roce 2015 o 3.32 sekundy.

Druhý olympijský sportovec z UJEP si na zahájení olympiády v Tokiu ještě měsíc počká, účastní se totiž paralympijských her, které odstartují 24. srpna 2021. Je to Tadeáš Strašík, 21letý student politologie a společenských věd na Filozofické fakultě UJEP.

Mám menší míru spastického postižení a pak částečnou ztrátu sluchu, asi ze sedmdesáti procent nedoslýchám,“ popsal svůj hendikep Tadeáš Strašík.

O účasti paralympionika, který se vypořádává s následky dětské mozkové obrny, v reprezentačním družstvu plavců se rozhodlo 30. 6. 2021, nominaci na Tokio si vybojoval na letošních závodech v italském Lignan.

Oba sportovci jsou členy Victoria Vysokoškolského sportovního centra na UJEP, které zastřešuje studenty UJEP, kteří jsou aktivními sportovci a potřebují skloubit vrcholový sport se vzděláváním.

Těmto studentům se univerzita snaží zajistit zejména individuální přístup k plnění studijních povinností a adekvátní zdravotní a regenerační služby,“ uvádí rektor Martin Balej.

Kromě tvrdých sportovních tréningů tak oba mladí lidé současně zdárně zvládají studium na vysoké škole. Kristýna Horská dokonce obdržela za rok 2020 Cenu rektora spojenou s prvním místem, která se uděluje studentům za nejlepší sportovní výsledky.

Jsme hrdí, že tito dva vynikající sportovci propojili naši univerzitu s tak prestižní akcí, jakou jsou olympijské hry. Přejeme jim štěstí a tu nejlepší kondici do důležitých závodů… a budeme jim držet palce,“ říká rektor UJEP.