Květen v univerzitní knihovně

Vědecká knihovna UJEP je v květnu plná jarní energie. Co si pro studenty a návštěvníky nachystala na májový měsíc? Oslaví lásku k vědění, k umění i k divadlu. Květen v univerzitní knihovně patří také ústeckému Činohernímu studiu a jeho 50. sezóně!

Květen je symbolem nejen lásky, ale také radostí všeho studentstva. Aspoň tak to dokládají majálesové tradice oslavující příchod máje a studentský život. V pátek 6. 5. 2022 bude mít i Vědecká knihovna UJEP po boku všech ostatních fakult svůj stánek na náměstí před budovou CPTO, kde se od 10:00 h do 14:00 h uskuteční Festival vědy a umění. A hned poté se (až do 17:00 h) připojí také ke Studentskému festivalu (alias Studentskému Majáles).

Ve středu 11. 5. 2022 od 14:00 h zve na přednášku Činoherní studio v Ústí nad Labem v době tzv. normalizace. V počítačové studovně do historie významného ústeckého divadla zasvětí Mgr. Tomáš Okurka, Ph.D.

Linoryt patří mezi grafické techniky, které nabízí široké možnosti výtvarného vyjádření. Veřejnost si bude moci vyzkoušet přenesení svých nápadů z lina na papír v úterý 17. 5. 2022 od 14:00 h díky workshopu Linorytový Ex Libris pod vedením Mgr. Heleny Hoškové. Vzhledem k omezené kapacitě kurzu je nutné se předem registrovat na e-mailu .

William Shakespeare kdysi prohlásil, že láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Jakým způsobem může vášeň dávat o sobě vědět, se dozvíte v úterý 24. 52022 od 14:00 h v počítačové studovně Vědecké knihovny. Mgr. Lucie Libešová zde vystoupí s přednáškou na téma Emoce – vzkazy našeho těla.

V květnu nebudou chybět ani klasická školení rozšiřující povědomí o informačních možnostech. Ve středu 4. 5. 2022 bude o Elektronických informačních zdrojích (EIZ) přednášet Bc. Jiří Mašek, a to online v aplikaci MS Teams od 10:00 h a od 13:00 h. Odkaz na webinář je k nalezení na FB VK UJEP a také v kalendáři akcí na webu knihovny. Den na to, ve čtvrtek 5. 5. 2022 od 10:00 h, se v knihovně zaměří na Rešerše. Jakým způsobem a v jakých zdrojích hledat adekvátní dokumenty pro kvalifikační práce, prozradí v počítačové studovně Mgr. Denisa Vrábľová. Povědomí o tom jak citovat získáte opět od Bc. Jiřího Maška v rámci webináře o používání Citačního manažeru Citace Pro+. Webinář se uskuteční ve středu 18. 5. 2022 od 10:00 h a ještě jednou týž den od 13:00 h, vždy v aplikaci MS Teams.

Po celý měsíc květen bude také k dispozici zkušební přístup do databáze ARTFILMS DIGITAL, elektronického zdroje, který nabízí více než 1 600 filmů od špičkových umělců a nezávislých filmařů z celého světa.

To ale není vše! Měsíc lásky je také věnován Činohernímu studiu, které slaví už 50. výročí své působnosti. Ve volném výběru pozornost návštěvníků upoutá výstava plakátů věnovaná významným divadelním hrám Činoherního studia. Ve vitrínkách knihovny (ve vstupní hale a ve volném výběru) pak fotogalerie věnující se historii Činoherního studia, aktuálním hrám právě probíhající 50. sezóny a také dalším aktivitám divadla… protože Činoherní studio to není jenom jeviště, stejně jako knihovna nejsou jenom knihy.

 O jakýchkoliv změnách u připravovaných akcí VK UJEP informuje na www knihovnyFB i IG. Leták s přehledem květnových akcí ke stažení zde.