Další programy - UJEP | Univerzita J. E. Purkyně

Další programy

Marie Skłodowska-Curie Actions: Doctoral Networks

Bavorské vysokoškolské centrum pro střední, východní a jihovýchodní Evropu (BAYHOST), Bavorská výzkumná aliance (BAYFOR) a Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA)  společně zvou vědecké pracovníky z Bavorska, České republiky, Slovenska a Slovinska na workshop, kde bude představen program MSCA Doctoral Networks zaměřený na financování mezinárodních sítí s cílem zapojit studenty DSP do výzkumu v oblasti pokročilých materiálů a umělé inteligence a udržitelnosti.

Workshop proběhne v Řezně v termínu 22. a 23. března. Bližší informace najdete v programu.

________________________________________________________________________________________________________________________________

AIA: STIPENDIA NA ZÁKLADĚ MEZINÁRODNÍCH SMLUV

CEEPUS

OBECNÉ INFORMACE:

CEEPUS je středoevropský výměnný univerzitní program zaměřený na regionální spolupráci v rámci sítí univerzit.

Dohodu o programu CEEPUS podepsaly Albánie, Bosna a Hercegovina,   Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko. Spolupracují též univerzity Priština, Prizren a Peja v Kosovu.

Program je určen pro akademické pracovníky.

Stipendium v programu lze získat v rámci sítí vysokých škol nebo individuálně (jako tzv. freemover).

Pravidla pro stipendisty: pravidla pro stipendisty a zájemce o stipendium v rámci programu CEEPUS

Více informací o stipendiích CEEPUS v rámci sítí u fakultních koordinátorů a zde. Více informací o stipendiích CEEPUS v rámci freemovers zde.

AKTUÁLNÍ INFORMACE: –

________________________________________________________________________________________________________________________________

NĚMECKÁ AKADEMICKÁ VÝMĚNNÁ SLUŽBA (DAAD)

OBECNÉ INFORMACE:

Žádosti se podávají přes online portál DAAD, tištěnou verzi žádosti je pak třeba zaslat do sídla Akademické informační agentury:  Dům zahraniční spolupráce, AIA, Na Poříčí 1035/4, 110 00 Praha 1.

DAAD nabízí řadu stipendií pro různé cílové skupiny – pro studenty bakalářských programů od 2. ročníku, studenty magisterských a doktorandských programů, vysokoškolské pedagogy a vědecké pracovníky.

Přehledy podmínek pro jednotlivá stipendia naleznete ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA. Podrobné informace a instrukce k podání žádosti naleznete na stránkách DAAD.

AKTUÁLNÍ INFORMACE: –

______________________________________________________________________________

FULBRIGHTOVA KOMISE

OBECNÉ INFORMACE:

Fulbrightova komise je mezivládní organizace specializující se na vzdělávací výměny mezi Českou republikou a USA.

Zaměřuje se na:

  • vládní stipendia do USA
  • možnosti studia v USA pro české studenty
  • přijímací řízení na americké vysoké školy
  • americké přijímací a jazykové zkoušky (TOEFL, SAT, ACT, GRE, GMAT)
  • financování studia v USA
  • české studenty v USA
  • americký vzdělávací systém a instituce
  • akreditaci amerických vysokých škol
  • spolupráci českých a amerických vysokých škol
  • možnosti studia amerických studentů v ČR
  • americké studenty v ČR

Více informací naleznete zde.

Na přednášky lze zvát i stipendisty Fulbrightova programu, kteří budou následující akademický rok v ČR. Aktuální profily stipendistů jsou k dispozici zde

AKTUÁLNÍ INFORMACE: –

______________________________________________________________________________

FONDY EHP

OBECNÉ INFORMACE:

Fondy EHP podporují studijní pobyty a projektovou spolupráci s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.

Hlavním cílem Programu Vzdělávání, který je realizován v rámci Fondů EHP, je zvýšit úroveň lidského kapitálu a vzdělanostní základny v ČR. Program naplňuje i další cíle – snížení ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a posilování spolupráce s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.

Program zaměstnancům VŠ nabízí tyto aktivity:

Více informací o Fondech EHP jsou k dispozici zde.

AKTUÁLNÍ INFORMACE: –

______________________________________________________________________________

AKTION Česká republika – Rakousko

OBECNÉ INFORMACE:

AKTION Česká republika – Rakousko je program pro podporu bilaterální spolupráce ve vzdělávání a vědě v terciárním sektoru prostřednictvím stipendií a projektů spolupráce.

Program AKTION slouží k podpoře vzájemného porozumění mezi Českou republikou a Rakouskem. Podporuje rozvoj dvoustranné spolupráce ve vědě a vzdělávání ve všech vědních oborech. Podporovány budou především projekty menšího rozsahu, které slouží k navázání nové spolupráce i rozvoji stávající, je do nich zapojen vědecký dorost, a které mají vyhlídky na pokračování z jiných finančních zdrojů (programů EU apod.).

Podpora je poskytována ve dvou kategoriích:

  • individuální – stipendia na studijní a vědecké pobyty v druhé zemi a k účasti na letních jazykových a odborných školách, více informací naleznete zde.
  • institucionální – podpora projektů spolupráce českých a rakouských vzdělávacích institucí terciárního sektoru, více informací naleznete zde.

Žádosti se podávají přes online portál scholarships.at

Obecné informace o stipendijních pobytech v rámci AKTION naleznete na stránkách programu AKTION, přehled podmínek k jednotlivým stipendiím naleznete ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA.

Více informací o programu AKTION Česká republika – Rakousko naleznete zde.

AKTUÁLNÍ INFORMACE:

VŠ pedagogové mohou žádat o stipendium na jednoměsíční výzkumné/přednáškové pobyty v zimním semestru 2023/2024. Měsíční výše stipendia činí 1.250 €.  O stipendium lze žádat opakovaně.

Žádost o stipendium se u všech kategorií vyplňuje elektronicky přes portál scholarships.at.

Termín pro podávání návrhů projektů je 15. dubna (pro období 1. července 2023 do 31. prosince 2023).

Na seznamu podporovaných aktivit jsou například projekty, které slouží k dlouhodobé spolupráci, společné vědecké akce pro studenty jako např. semináře nebo odborné exkurze, společné bilaterální vědecké akce jako sympozia, odborná zasedání a workshopy, a mnoho dalších. Celý seznam naleznete na stránkách programu AKTION ČR-Rakousko.

Společný česko-rakouský návrh projektu podává rektorát VŠ jako přílohu k Žádosti o dotaci do sídla Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Pokyny s podrobnými podmínkami naleznete na stránkách AKTION.