Univerzitní knihovna podává v listopadu Španělské dny

Ve Vědecké knihovně UJEP (VK) naleznete jak útulnou kavárnu, tak knihy, které si zamilujete. V listopadu navíc knihovna prohřívá vzduch tématem Španělska.

Pokud čtenářům podzim nic neříká, mohou se přijít podívat na Španělské dny. Připomenou jim slunečné letní počasí a jižanskou bezstarostnost. Proč právě Španělsko a proč právě nyní? Univerzitní knihovna v listopadu navazuje na letitou tradici pořádání „Předsednických dnů Radě EU na UJEP“.

Při té příležitosti navštíví univerzitu dne 21. 11. 2023 také velvyslanec Španělska v České republice J. E. p. Alberto Moreno Humet. Setká se s rektorem UJEP Jaroslavem Koutským, zavítá do univerzitní knihovny a pozdraví studenty UJEP, kteří povedou přednášku o tom, jak při svých erasmových studijních pobytech na univerzitách ve Španělsku vnímali jeho rodnou zemi.

Na listopad je připraveno promítání hned dvou španělských filmů: Campeones dnes, 6. 11. 2023, a Azul Oscuro casi negro dne 27. 11. 2023. Posluchače příběhů s vlastními zkušenostmi vypravěčů mohou zase oslovit přednášky „Pojďme bloudit po Španělsku” dne 15. 11. 2023 nebo „Španělsko očima studentů UJEP” dne 21. 11. 2023. Dozví se, jak se ve Španělsku žije, a nebudou chybět ani rady a zkušenosti.

Umělecky založení jedinci určitě ocení dvě připravované výstavy. První bude „Prodejní výstava zahraničních knih zaměřená na studijní a vědní obory UJEP”, od 8. do 9. 11. 2023 bude k vidění v lobby budovy MFC v Kampusu UJEP. Mezi publikacemi budou také tituly z Cambridge University press nebo Oxfordu.

Druhá výstava souvisí se Španělskými dny. Jedná se o expozici Antonie Peñi, španělské vizuální umělkyně, která vytvořila soubor fotografií s názvem „Galicie ve fotografii”. Zaznamenává v ní svůj vnitřní svět a vztah k rodné Galicii. Výstava bude přístupná až do konce prosince ve volném výběru VK.

Lidé, kteří touží po internetovém a technologickém vzdělávání, mají ve VK UJEP vždy zelenou. Knihovna připravuje hned tři přednášky, které je v těchto oborech mohou obohatit. Dne 8. 11. 2023 v 11:00 h se mohou těšit na přednášku „Elektronické informační zdroje (EIZ)”, kde se naučí, jak pracovat s internetovými zdroji licencovanými i nelicencovanými. Přednáška v podobném duchu se uskuteční také 14. 11. s doc. Richardem Papíkem – „Informační zdroje pro studium, vědu a výzkum”. Studenti, kteří píší seminární, bakalářskou nebo diplomovou práci a neví si rady se správným zapisováním citací, se mohou dne 9. 11. 2023 přijít poučit na přednášku „Citační manažer Citace PRO+”.

Poslední listopadová přednáška proběhne dne 15. 11. 2023 na Filozofické fakultě UJEP a bude na téma „O barvách, světle a stínu“. Hosté budou mít možnost besedovat s překladatelkou Markétou Klikovou.

I v listopadu proběhne opět Amnestie dlužníků. Jak to funguje? Pokud „hříšníci“ vrátí dne 10. 11. 2023 knihu po výpůjční lhůtě, knihovna jim dluh odpustí.

Přehled akcí ve Vědecké knihovně UJEP – listopad 2023