Objev roku studuje na UJEP

Český slavík za rok 2023 přivedl při vyhlašování výsledků v kategorii Objev roku na pódium pražského Fóra Karlín 24 mladou písničkářku Terezu Balonovou. Talentovaná hudebnice studuje třetím rokem na Pedagogické fakultě UJEP.

Nikoho asi nepřekvapí, že studijní obor, který si Tereza vybrala, se zaměřuje na hudební výchovu, konkrétně hudební výchovu pro vzdělávání. V bakalářském studijním programu je ve třetím ročníku a čeká ji státnice a závěrečná práce.

Kromě úspěchu v aktuálně vyhlášeném Českém slavíkovi je Tereza Balonová držitelkou také stejnojmenného ocenění Objev roku za rok 2022 v anketě Hudebních cen Žebřík. K tomu, jak se jí daří skloubit studium s dráhou „objevené“ populární zpěvačky, Tereza říká: „Někdy je to pro mě těžší, hlavně časově, ale jsem ráda, že se mi daří, a můžu tak naplno prožívat jak muzikantský život, tak ten studentský.

Studium hudební výchovy je specifické, kromě osvojení kvanta teorie je tu také množství kreativní autorské práce a úkolů. „Studenti jednooborové hudební výchovy musí během studia splnit řadu předmětů, jejichž obsahem jsou praktické hudební činnosti, jako jsou např. souborová a ansámblová hra či zpěv v některém ze sborů katedry,“ říká dr. Luboš Hána z katedry HV PF UJEP.

Studium na katedře hudební výchovy ústecké pedagogické fakulty si Tereza vybrala proto, že hudbu jako takovou nikdy nestudovala a přišlo jí zajímavé i krásné mít možnost v budoucnu někoho navést a inspirovat. „Také mě lákal studijní život někde na koleji, někde nedaleko od domova,“ doplňuje zpěvačka.

Jsem moc rád, že se Tereza aktivně podílí na hudebních akcích naší katedry, ať již účinkováním na řadě koncertů, které jako katedra pořádáme, či zpěvem v Komorním sboru NONA PF UJEP,“ doplňuje pedagog a sbormistr dr. Hána.

Za několik měsíců bude Tereza skládat závěrečné zkoušky. Tématem její bakalářské práce je využití autorské tvorby ve výuce hudební výchovy.

Mám tak trochu dva světy. Skládám vlastní autorskou tvorbu a do toho studuji pedagogiku. Přišlo mi hezké a zajímavé tyto své části spojit do jedné,“ uzavírá Tereza Balonová.

Tereza Balonová není jediná známá zpěvačka, která svoji alma mater spojuje s UJEP. Absolventem katedry hudební výchovy PF UJEP, dokonce s doktorským titulem, je také úspěšný zpěvák a skladatel David Deyl. V Českém slavíku byl v roce 2010 nominován na Objev roku a v roce 2015 zde obdržel cenu za nejoblíbenější píseň Rádia Impuls.

Rozhovor s čerstvým hudebním Objevem roku, Terezou Balonovou, přinese letošní první číslo univerzitního časopisu Silverius, které vyjde na konci března 2024.

© Autor fotografie: Lukáš Kozel