UJEP slaví 35 let!

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně letos slaví významné jubileum – 35 let od svého založení. Za tu dobu se z mladé regionální univerzity stala respektovaná vzdělávací a výzkumná instituce, která je pevnou součástí života Ústeckého kraje i celé akademické obce.
Výročí si budeme připomínat po celý rok prostřednictvím nejrůznějších akcí, setkání a aktivit určených studentům, zaměstnancům, absolventům i široké veřejnosti. Oslavy vyvrcholí velkou slavnostní událostí, která symbolicky uzavře rok plný vzpomínek a setkávání.
Prohlídněte si kampus univerzity, kde se denně potkávají studenti, akademici i návštěvníci a kde vznikají nové nápady, projekty a přátelství. Právě kampus je dnes jedním z nejviditelnějších symbolů proměny UJEP za posledních 35 let.
Oslavy 35 let UJEP
1. října 2026 oslavíme 35 let Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Přijďte si společně s námi připomenout tuto významnou událost přímo do kampusu UJEP, kde bude připraven pestrý program pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost. Těšíme se na setkání!
Program bude brzy zveřejněn
Purkyněho objevy
Jan Evangelista Purkyně patří k nejvýznamnějším českým vědcům a jeho objevy zásadně ovlivnily moderní biologii, medicínu i fyziologii. Věnoval se především studiu lidského těla a smyslů. Popsal například Purkyňův jev, který vysvětluje změny vnímání barev za šera, a objevil specializované buňky v mozku (Purkyňovy buňky) i vodivá vlákna v srdci (Purkyňova vlákna), klíčová pro správnou srdeční činnost.
Zkoumal také stavbu oka a vnitřního ucha, přispěl k rozvoji daktyloskopie (otisků prstů) a významně rozvinul využití mikroskopu ve vědě. Jeho práce zasahovala i do oblasti řeči, farmakologie či vnímání smyslových jevů. Purkyně tak položil základy mnoha oborů, na nichž stojí současná medicína i přírodní vědy.
Jeho odkaz dodnes připomíná nejen vědecký význam, ale i důležitost zvídavosti, mezioborového myšlení a odvahy objevovat nové souvislosti.
Významné eventy
Diskusní fórum s ČNB
Na UJEP dorazily špičky České národní banky. Veřejnost byla pozvána na diskusní fórum.
Fakulta sociálně ekonomická Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem připravila ve spolupráci s Česká národní banka výjimečnou akci pro studenty i širokou veřejnost. Diskusní fórum s České národní banky se uskutečnilo v úterý 28. dubna 2026 v Červené aule UJEP.
Na půdě univerzity vystoupili významní členové bankovní rady ČNB, kteří se podílejí na klíčových rozhodnutích ovlivňujících ekonomiku České republiky. Návštěvníci se mohli těšit na otevřenou diskusi o aktuálních tématech, jako byly inflace, finanční stabilita, fungování měnové politiky nebo ekonomické výzvy současnosti.
Konkrétně se účastníci mohli těšit na vystoupení:
– Jan Frait, viceguvernéra ČNB (představil roli ČNB jako garanta cenové a finanční stability)
– Jan Kubíček, člena bankovní rady (zaměřil se na problematiku akcií v devizových rezervách)
– Karina Kubelková, členky bankovní rady (otevřela téma kybernetické bezpečnosti)
Akce byla určena nejen studentům vysokých a středních škol, ale také široké veřejnosti, která měla zájem lépe porozumět ekonomickému dění a jeho dopadům na každodenní život.
Sázení stromů za UJEP
Vysadili jsme 1100 stromků za absolventy a absolventky UJEP
Již pátým rokem organizuje Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem dobrovolnickou akci “Sázení stromů za UJEP”. Každoročně vysadí studenti, studentky i zaměstnanci a zaměstnankyně univerzity jeden strom za každého absolventa nebo absolventku UJEP v předchozím akademickém roce. Letos proběhla akce 29. dubna a my jsme byli také u toho.
Tato iniciativa propojuje udržitelnost s akademickým životem v rámci univerzitních aktivit společenské odpovědnosti. Každý nově vysazený strom je nejen symbolem úspěchu našich absolventů a absolventek, ale také přínosem pro životní prostředí. Společně tak zlepšujeme kvalitu ovzduší, podporujeme biodiverzitu a přispíváme k příjemnějšímu prostředí v našem regionu pro nás i budoucí generace.
Letošní ročník akce proběhl 29. dubna v okolí obce Malé Chvojno. Za absolventy a absolventky UJEP jsme letos vysadili 1100 malých buků. Počasí nám tentokrát přálo a celou akci doprovázela skvělá atmosféra, kterou můžete trochu nasát alespoň z fotografií od Josefa Růžičky nebo videa od Daniela Augustina.
78. Sjezd chemiků, 7. – 10. září 2026
Pod záštitou rektora UJEP doc. RNDr. Jaroslava Koutského, Ph.D., hejtmana Ústeckého kraje Mgr. Richarda Brabce a primátora statutárního města Ústí nad Labem PhDr. Ing. Petra Nedvědického.

Soutěž – Purkyně po našem!
V rámci oslav 35. výročí založení UJEP si s větším významem připomeneme také život a odkaz Jana Evangelisty Purkyně – výjimečného vědce, který dal naší univerzitě jméno. Muž bohaté invence a nesčetných vědeckých objevů může být inspirací mnohým z nás, a tak nás zajímá, jak si ho vlastně napříč tisíci individuálních zájmů a odborností na naší univerzitě představujeme. Zapojte se do univerzitní soutěže a vytvořte dílo, které bude jeho osobnost, činnost nebo objevy interpretovat po vašem.
Kdo se může zapojit?
Studenti/ky a zaměstnanci/kyně UJEP. Dílo může být individuální i kolektivní.
Co můžete vytvořit?
Forma je zcela volná. Může jít například o výtvarné, hudební nebo literární dílo, performance, krátké video, meme, motto nebo recept na pokrm. Invenci se meze nekladou.😊
Jaké jsou podmínky soutěže?
Dílo musí být zdokumentovatelné multimediálními prostředky. Autoři jsou zodpovědní za vypořádání autorských práv k materiálům užitým v díle. Odesláním díla účastníci a účastnice udělují UJEP bezplatnou nevýhradní licenci k jeho užití pro prezentační a propagační účely soutěže a UJEP, přičemž autorství bude vždy uvedeno.
Jak se přihlásit?
Pošlete e-mail na a uveďte jména autorů/ek, součást UJEP, kontaktní e-mail, průvodní text vysvětlující cíl díla, a přiložte multimediální soubor dokumentující dílo nebo odkaz na soubor.
Termín uzávěrky
31. 8. 2026
Odměna
Autor/ka vítězného projektu získá věcné ceny i finanční odměnu ve výši 20 000 Kč.
Připomeňme Purkyněho odkaz kreativně – po svém. Těšíme se na vaše nápady!
#myjsmeujep 





























