Teplické Café Nobel: Bestiář pověr o městské přírodě

Ano, či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc., shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů:

  1. Čím víc člověka, tím méně přírody.
  2. Příroda je až za městem.
  3. Příroda ano, ale kulturní.
  4. Příroda má být přírodní, nechte ji přírodě.
  5. Co není původní, patří vyhubit.
  6. A co děti, mají si kde hrát?
  7. Když nevíš, dej tam zeleň.
  8. Když nevíš, tak to radši znič.
  9. A všechno krásně posekat!

Přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc., je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy. Pomocí sociologie rostlin a dalších oborů zkoumá, co se dělo s naší krajinou v posledních 11 000 letech se zvláštním zřetelem k současným jevům a procesům, jako jsou rostlinné invaze, sukcese, reliktnost, suburbizace a vznik nových druhů krajiny, včetně tzv. nové divočiny.

„Trochu a občas se zabývá i uměleckou tvorbou, a kromě odborných prací je i autorem řady dalších pozoruhodných publikací – například kuchařek nebo souboru esejů Krajina! Průchod okolím v příkladech,“ doplňuje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Začíná se jako obvykle v 18:00 h. Doporučujeme rezervaci místa na adrese: . Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.


Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.


Zdroj fotografie: Pixabay.com