Kampus bude výstavištěm bezpečnostní techniky

Dne 28. 11. 2017 se kampus ústecké univerzity promění ve výstaviště. Akce s názvem Bezpečnostní fórum Ústeckého kraje, která se koná v rámci Road Show 2017 – My a naše bezpečnost, přiváží do Kampusu UJEP množství záchranné techniky rozličného druhu a zaměření.

Dne 28. 11. 2017 pořádá Ústecký kraj v prostoru univerzitního kampusu v Ústí nad Labem rozsáhlé fórum zaměřené na bezpečnost v ústeckém regionu. Samotné fórum s významnými aktéry tématu bezpečnost v našem kraji bude zahájeno v 17:00 h, od 10:00 h bude ale možné přímo v Kampusu UJEP shlédnout početnou bezpečnostní techniku, která je v kraji k dispozici. Bude vystavena nejen v prostoru celého kampusu, ale také v lobby Multifunkčního informačního a  vzdělávacího centra UJEP. Kampus se tím stane jedním velkým výstavním prostorem.

Partnery bezpečnostního fóra jsou kromě ústecké univerzity Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje, Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje, Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje, Vodní záchranná služba Most, Česká zbrojovka, a. s., 4M Systems, s. r. o., Siemens, s. r. o., VOP CZ, s. p., Vojenský technický ústav, s. p., SHIMEQ Air, s. r. o., TESLA Hloubětín, a.s., Gordic spol. s r. o., HUTIRA – Brno, s.r.o., NANOLOGIX SE, MIKOV, s. r. o., Asociace Obranného a Bezpečnostního Průmyslu ČR

Většina z nich se bude v kampusu prezentovat, a to nejen prostřednictvím stánků, ale také bezpečnostní technikou.

Snad největší množství techniky v kampusu vystaví Hasičská záchranná služba Ústeckého kraje. Bude tu technický detekční automobil TACHD určený pro chemický a radiační průzkum a odběr vzorků. Dále zde bude přívěs pro hromadnou dekontaminaci osob (SDO) od biologických, chemických a radiologických látek. Přehled hasičské techniky doplní Kontejnerový automobil pro přepravu speciálních prostředků, odvoz materiálu na místě zásahu, provádění záchranných a likvidačních zemních prací po povodních apod. Další Kontejner (CHTS), který bude k vidění v kampusu, slouží pro zásahy s únikem nebezpečných látek většího rozsahu. V kampusu bude vystaven i velitelsko–spojový automobil – VEA-L2V včetně výbavy digitálními terminály a analogovými radiostanicemi, elektrocentrálou či osvětlovacím stožárem. Toto speciální vozidlo je určeno k poskytování podpory při mimořádných událostech velkého rozsahu s požadavky na zajištění komunikace na velké ploše a s velkým počtem zasahujících hasičů.

Krajské ředitelství Policie Ústeckého kraje bude ve venkovní instalaci kampusu vystavovat Schengen Bus 3. generace, vozidlo pro kontrolu nákladních vozidel, pásovou čtyřkolku, mobilní monitorovací centrum a z poříčního oddělení plavidlo Pioneer Multi. Ve vnitřních prezentacích budou k vidění pyrotechnický a potápěčský oblek zásahové jednotky, jejich zbraně a protiúderové komplety; mobilní operační středisko odboru informačních a komunikačních technologií, speciální pořádková jednotka a propagační náborový stánek.

Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje, p. o., ve venkovních prostorech kampusu představí  dva sanitní vozy. Jedná se o VW T5 4×4, což jsou výjezdová vozidla pro transport pacientů s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu (např. Ebola, SARS, MERS-Co V, Marburg, Lassa, atd.). Dále zde bude vystaven Biovak, tedy speciální úložný vak pro pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou/virulentní nákazu, ochranný oblek bílý, který je k dispozici pro členy výjezdové skupiny každého výjezdového vozidla ZZSÚK, a ochranný oblek žlutý – speciální ochranná kombinéza MICROCHEM 3000 s automatickou filtračně ventilační jednotkou.

Co se týče objemu a hmotnosti, takové množství bezpečnostní techniky není možné jen tak někde vidět pohromadě na jednom místě. V kampusu bude skutečně na co se dívat a rozhodně zvu ústeckou veřejnost, aby si sem za bezpečnostní technikou našla cestu,“ zve na UJEP vedoucí hospodářské správy UJEP Ing. Josef Prokop.