Bakalářská práce studentky FŽP UJEP se stala součástí mapového serveru České geologické služby

Česká geologická služba (ČGS) na základě smlouvy s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem zveřejnila mapovou službu Soupisy lomů (1932–1962).

Ve volně dostupné digitální mapě se nachází více než 10 tisíc digitalizovaných zákresů polohy historických povrchových těžeben stavebních surovin (lomy, pískovny, hliniště) z doprovodných map k sérii knih Soupisy lomů, které vycházely v Československu po dobu několika desítek let.

Digitalizace představuje hlavní výstup bakalářské práce studentky Fakulty životního prostředí UJEP Marie T. Peterkové, která úspěšně absolvovala fakultu v roce 2015.

Návštěvníci mapového serveru vidí jednu mapku, ale za ní se skrývají desítky hodin nezáživné práce
u počítače spočívající v manuální digitalizaci a zápisu tabulkových údajů. Výsledkem je však unikátní datová vrstva, která najde široké využití u odborné veřejnosti,
“ hodnotí bakalářskou práci dr. Richard Pokorný, tehdejší školitel a dnes také vedoucí Katedry životního prostředí FŽP UJEP.

Data poskytují přehled polohy objektů a jejich základní charakteristiku v době publikování Soupisů.
S přihlédnutím k přesnosti zdroje – digitalizace skenů map zpravidla v měřítku cca 1 : 75 000 – je lze
i dnes použít jako cenný archivní zdroj pro geologické mapování, environmentální analýzy nebo historické socioekonomické vazby. ČGS do budoucna plánuje obohacení zveřejněných dat o další údaje.

„Již v průběhu zpracování bakalářské práce bylo zřejmé, že význam digitalizace výrazně přesáhne běžné požadavky kvalifikačních prací. Proto jsme již krátce po jejím obhájení se studentkou publikovali souhrn zásadních závěrů formou dvou odborných článků indexovaných v mezinárodních databázích,“ doplňuje geolog dr. Pokorný.

V roce 2019 nakladatelství Academia Praha vydala knižně diplomovou práci dalšího studenta dr. Richarda Pokorného, Jakuba Harsy, věnovanou paleontologii středních Čech. „Zveřejnění dat M. T. Peterkové na mapovém serveru ČGS považuji za další důkaz toho, že i naše multidisciplinárně zaměřená fakulta umí vychovat úspěšné geology,“ dodává školitel Pokorný.

Službu Soupisy lomů (1932–1962) najdete v rozcestníku mapových služeb ČGS nebo si ji můžete přidat do libovolné mapové aplikace ČGS či do GIS software z adresy: https://mapy.geology.cz/arcgis/rest/services/Dulni_Dila/soupisy_lomu/MapServer

Metadatový záznam